Vrstvenie: Ako sa správne obliecť?

Vrstvenie: Ako sa správne obliecť?

Správne oblečenie je dôležité pre každé dobrodružstvo v prírode či mestskej džungli. Aby zážitky zostali pozitívne aj v prípade meniaceho sa či zlého (upršaného, chladného, hnusného) počasia, je vhodné byť dobre pripravený na každú situáciu. A vrstvenie je ten správny spôsob pre nepredvídateľné vrtochy akéhokoľvek podnebia. Správne vrstvenie je hotová veda, záleží od mnohých faktorov (ročné obdobie, zemepisná šírka, fyzické dispozície, intenzita aktivity a iné). My si dnes povieme o základoch vrstvenia. Úplné riešenie na mieru si musí každý dobrodruh otestovať sám na vlastnej koži. 

Jednoduchý základ vrstvenia je o troch vrstvách (kusoch oblečenia). Prvá (základná) vrstva je tá, ktorá je najbližšie k telu. Mala by byť príjemná na dotyk pokožky, dobre odvádzať pot a byť čo najviac rýchloschnúca. Ďalšie vlastnosti sa líšia od ročného obdobia či podnebia. V chladných, zimných prostrediach je dôležité aby vrstva bola dostatočne hrejivá. V horúcich slnečných prostrediach sú logicky prvé vrstvy oveľa tenšie, ale napríklad majú aj vysokú UV ochranu pred slnečnými lúčmi. 

Dámske termoprádlo / pánske termoprádlo

Druhá vrstva je zatepľovacia vrstva. Nechráni pred dažďom ani vetrom. Mala by byť hrejivá, vysoko priedušná a mäkká (aby nebránila v pohybe či pri obliekaní tretej vrstvy). Oblieka sa buď pre zvýšenie tepelného komfortu v prípade, že nám nestačí prvá základná vrstva (termoprádlo) a ochranná vonkajšia tretia vrstva (softshell, hardshell). Alebo v prípade, že vykonávame intenzívnu aktivitu vo veľmi chladnom počasí. V termoprádle by bolo moc zima, v soft / hardshellke by sme sa veľmi potili. 

Dámska stredná vrstva / pánska stredná vrstva

Tretia (vonkajšia) vrstva sa nazýva aj ochranná vrstva. Patrí sem softshellové aj hardshellové oblečenie. Softshell je oblečenie z príjemnej mäkkej tkaniny, ktorá chráni pred vetrom a čiastočne aj pred dažďom (avšak skôr či neskôr premokne). Hardshell chráni pred vetrom aj pred dažďom či snehom (prípadne pred litrami vody z mora počas plachtenia) ale nie je až taký poddajný a mäkký ako softshell. 
Hardshell vrstva obsahuje membránu, ktorá nedovoľuje vode prejsť dnu cez oblečenie. Na druhej strane kvalitné membrány dovoľujú vyparovanie potu smerom von z oblečenia a tak uchovávajú užívateľa v suchu a komforte. 
Vonkajšia vrstva sa oblieka pri nepriaznivom počasí buď na prvú vrstvu, alebo v prípade chladnejších dní na druhú vrstvu. 

Dámske jachtárske bundy / pánske jachtárske bundy

Ako sme už spomínali, správne vrstvenie oblečenia je veľmi dôležité. Vyššie napísané sú akési základy vrstvenia, rôzne ďalšie situácie si vyžadujú iné riešenia. Napríklad v naozaj chladnom a veternom počasí na horách je vhodné šľapať na túru v termoprádle a softshellke. V prípade vyšších polôh a zvýšeného vetra nad pásmom lesa je vhodné si dať pod softshellku navyše aj tenkú druhú vrstvu, neskôr pri zostupe, je vhodné tenkú druhú vrstvu vymeniť či doplniť o hrubšiu flísku, či tenkú páperku.
V prípade menej intezívnej aktivity (mestská turistika či urban exploring) v chladných mesiacoch je zas možné mať len pohodlnú prvú vrstvu a na tom hrubú páperovú bundu. 

Dámske parka bundy / pánske urban bundy

Každý si musí nájsť tú správnu cestu pre svoj štýl, šport a okolnosti. Dôležité je dobre sa pripraviť a potom si už len vychutnávať dobrodružstvo. 


Tip kapitána Hansena:
“Už starí námorníci dávno vedeli, že merino vlna je jeden z najlepších materiálov pre prvú vrstvu. V zime zahreje, pri dlhodobom nosení nesmrdí, pretože nedovoľuje baktériam množenie. Navyše je to prírodný materiál!”